Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Ako predať pozemok: Sprievodca efektívnym postupom + kľúčové tipy a rady pre úspešný predaj v roku 2024 

Ako predať pozemok: Sprievodca efektívnym postupom + kľúčové tipy a rady pre úspešný predaj v roku 2024 

pexels-photo-7599735-7599735.jpg

Chcete vedieť, ako predať pozemok?

V tom prípade ste tu správne!

Čo sa dozviete?

V tomto článku sa dozviete, ako predať pozemok rýchlo a za čo najvyššiu možnú cenu.

Predať pozemok efektívne znamená, že to budete schopný urobiť bez problémov a starostí, a tiež bez komplikácií spôsobujúcich pri predaji zbytočný stres. 

Je to príjemná predstava? V tom prípade čítajte ďalej!

Pýtate sa sami seba otázku kedy môžem predať pozemok? A kedy je na to ten správny čas? V tom prípade ste na správnom mieste!

Toto aj všetko ostatné, čo potrebujete vedieť pre úspešný predaj pozemku sa dozviete v nasledujúcich riadkoch…

Predaj pozemku: postup, ako na to krok za krokom

Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že predaj pozemku, ako akejkoľvek inej nehnuteľnosti, nie je jednoduchý proces… 

Ale nemusíte sa vôbec báť… Ak viete, ako na to, budete schopný zrealizovať túto transakciu ľahšie a bez väčších problémov, ako keby ste si nevedeli poradiť.

Tu vám poskytneme tie najcennejšie TIPY, TRIKY A RADY pre úspech vášho realitného obchodu.

Pri predaji pozemku je ALFOU A OMEGOU postupovať premyslene a systematicky. Výsledkom bude, že dosiahnete úspešný predaj podľa vašich predstáv!

Ako funguje predaj pozemku?

Predaj pozemku sa od predaja domu alebo bytu v mnohom odlišuje…

Keď predávate dom alebo byt, pre potenciálnych kupcov je ľahšie predstaviť si, čo s ním po kúpe urobia. 

Ľahšie si dokážu predstaviť, že sledujú západ slnka na terase alebo premenia jednu z izieb na kanceláriu.

Ale to, ako budú využívať pozemok, je pre ich predstavu oveľa ťažšie. Zásadnú rolu hrá aj fakt, či sa jedná o prázdny pozemok v obytnej štvrti, niekde pri lese, či v záhradkárskej oblasti, alebo je to „len“ veľký kus poľa. 

Váš pozemok totiž môže byť vhodný na rôzne účely. Výstavba rodinného domu, rekreačné účely alebo aj investičné, či developerské záujmy. Tým všetkým váš pozemok môže byť. 

A preto si predaj každého z týchto typov využitia, vyžaduje vykonanie určitých náležitostí, aby ste mohli predaj uskutočniť úspešne…

Čo si vyžaduje predaj pozemku?

Zistite jeho potenciál…

Prvý a úplne najdôležitejší krok v predaji pozemku je zistiť, aké je jeho využitie a pomôcť tak potenciálnym kupcom pochopiť jeho potenciál! 

Tento faktor do veľkej miery rozhoduje o tom, akú má váš majetok hodnotu. A to vám do veľkej miery pomôže stanoviť adekvátnu sumu za jeho predaj.

Najľahšie sa predáva pozemok, ktorý má jasne definovaný účel… 

Príklad: Ak štvrť, v ktorej by ste pozemok predávali je už sčasti zastavaná záujemcovia budú jasne vidieť, aký typ stavby by si mohli postaviť.

Pri predaji pozemku je kľúčom k úspechu a maximalizácií zisku z predaja dokázať kupujúcemu, že jeho zámer bude na vašom pozemku možný. 

Presne to vám pomôže prilákať ideálny typ kupujúceho, ktorý má už dopredu premyslené, čo chce na pozemku realizovať. 

Takémuto kupujúcemu sa potom predáva najľahšie. Navyše budete mať istotu, že to nie je nekorektný človek, ktorý vlastne ešte nevie, čo chce. Taký by mohol váš predaj zdržovať a vážne ho tým ohroziť.

Preto, ak chcete vedieť, ako predať pozemok aj bez takýchto problémov a komplikácií je dôležité, aby ste celý proces realizovali podľa nasledujúceho návodu…

Ako predať pozemok od A po Z

Krok č.1 - Dôkladná a premyslená príprava na predaj je základ

Predtým než začnete z predajom, je nevyhnutné, aby ste pozemok dôkladne pripravili. 

To zahŕňa úkony, bez ktorých sa nezaobídete: 

1.Určite potenciál pozemku

V prvom rade musíte určiť, ako budete svoj pozemok prezentovať podľa toho, ako ste sa dozvedeli vyššie. To už viete…

Takže si položte dve otázky:

1.Na čo je pozemok určený? 

2.Aké sú možnosti jeho využitia? 

Majte jasno v tom, či je váš pozemok stavebný, rekreačný, investičný alebo akýkoľvek iný typ!

Tým, ako budete pozemok predajne prezentovať do značnej miery ovplyvníte aj celkový spôsob a postup jeho predaja. Preto si musíte tento krok veľmi dobre premyslieť. 

Zrejme nechcete, aby ste na konci predaja vášho pozemku zistili, že ste zvolili nesprávnu stratégiu a preto predaj nedopadol, ako ste si predstavovali… To je to najhoršie, čo sa vám môže stať!

TIP: Predaj pozemku spolu s akoukoľvek stavbou alebo viaceré pozemky dohromady, môžu mať niekedy za následok lepšiu cenu, ako predaj jedného pozemku samostatne alebo bez stavieb.
RADA: Ak máte vo vlastníctve aj susediace pozemky alebo iné pozemky (so stavbami alebo bez nich), zvážte spojenie týchto pozemkov dohromady a ponúkajte ich „ako súčasť balíčka“.
POZOR!: Ak napríklad realizujete predaj časti pozemku, po dočítaní tohto článku venujte pozornosť aj ďalšiemu blogu, ktorý sme pre vás na túto tému pripravili, a kliknite na predchádzajúci odkaz!

2.Vyčistite, upracte pozemok a udržujte ho tak po celú dobu predaja

Pred predajom zabezpečte, aby bol pozemok dostatočne upravený a „vyčistený“. Počas predaja ho potom udržiavajte v reprezentatívnom stave. 

Čo musíte urobiť? A ako na to? 

Napríklad odstráňte všetku nechcenú zeleň a ostatný neporiadok. Tým môžu byť rôzne kry, vysoké buriny, či trávy. Taktiež odstráňte všetky odpadky, prípadne aj stavebný odpad a inú suť. 

Dôkladná forma prípravy je nesmierne dôležitá, pretože pozemok, ktorý nie je reprezentatívne pripravený, neuveriteľným spôsobom stráca na hodnote. 

To znamená, že znalec, alebo akýkoľvek iný odborník, a vlastne aj samotný záujemci o jeho kúpu, by mohli cenu vnímať až o polovicu nižšie, ako môže byť jeho reálna trhová hodnota. 

Dajte si na tomto kroku extra záležať a nepodceňte ho! Vyplatí sa vám to… Nakoniec, je predsa vaša vizitka, ako váš majetok vyzerá.

3.Zistite, kde sa nachádzajú všetky prístupy a pripojenia na občianske služby

Veľmi podstatné je skontrolovať, aké prístupové cesty a komunikácie vedú na váš pozemok. A predovšetkým to, ako je prepojený s okolitým prostredím. 

Zistite, či ku vášmu pozemku vedú oficiálne prístupy a nič nebráni v jeho plnohodnotnom využívaní. 

Zamedzením oficiálnych prechodov z ciest a komunikácií je váš pozemok zneprístupnený a tým pádom nepredajný… 

Ak totiž k pozemku nevedie žiadny oficiálny prístup tzn. nie je spojený zo žiadnou mestskou alebo obecnou komunikáciou, jeho hodnota sa rovná nule, alebo je veľmi minimálna, pretože nikto nebude mať záujem o jeho kúpu.

Všetko si riadne preverte a pozisťujte!

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje hodnotu pozemku je dostupnosť potrebných pripojení na pozemok pre jeho plnohodnotné využívanie (t.j. inžinierske siete). 

A ešte dôležitejšie je, či sa nachádzajú na hranici vášho pozemku…

Ak sa nachádzajú len niekde v okolí, ich privedenie k pozemku bude vyžadovať dodatočné investície zo strany nového vlastníka. To znamená, že váš pozemok bude mať pre neho o niečo nižšiu vnímanú hodnotu. 

Všetky informácie ohľadne celkovej situácie spojenej s vašim pozemkom, ktoré zistíte sú nanajvýš dôležité a budete ich musieť podať novému vlastníkovi resp. kupujúcemu, aby sa podľa nich vedel rozhodnúť.

TIP: Aby ste vedeli, o koľko dobudovanie inžinierskych sietí zníži hodnotu vášho pozemku, skúste kontaktovať viacerých poskytovateľov tejto služby a opýtať sa ich, koľko by vyšlo ich vybudovanie od hranice vášho pozemku ku najbližšej prípojke.
RADA: Ak lokalita, v ktorej vlastníte pozemok nemá vybudované prípojky k inžinierskym sieťam vôbec sa tím netrápte. Sumu určíte podľa cien okolitých pozemkov alebo pozemkov v podobných územiach podľa nasledujúceho kroku.

Krok č.2 – Stanovte správnu cenu za predaj

Určiť správnu hodnotu vášho pozemku je pre jeho úspešný predaj kľúčové. Je to faktor, ktorý rýchlosť predaja ovplyvní najviac.

Odhad ceny pozemku závisí od veľa premenných! Pri oceňovaní musíte totiž zvážiť mnohé faktory, ktoré ovplyvňujú jeho trhovú hodnotu. 

Nasledujúce tri sú tými najdôležitejšími:

1.Lokalita:

Hodnota pozemku najviac závisí od miesta, kde sa nachádza… 

Čím viac je váš pozemok bližšie k mestskej (obecnej) infraštruktúre, dopravným spojeniam, hlavným uzlom, obchodom a nákupným centrám, tým vyššia bude jeho trhová cena.

Lokalita vo väčšine prípadov udáva aj územné využitie vášho pozemku. O tom sa ale dozviete v nasledujúcich riadkoch… 

2.Typ a rozmery

Veľkosť pozemku a jeho tvar majú takisto významný vplyv na jeho cenu. Rozhoduje o tom, aké typy stavebných projektov môžu byť na pozemku realizované. 

Užšie a dlhé pozemky majú zvyčajne nižšiu hodnotu, lebo ich tvarom vznikajú rôzne stavebné a realizačné obmedzenia, kým rovnomerné pozemky v tvare štvorca sú ideálnymi rozmermi a ich cena je vyššia. 

3.Lokálny trh s predajmi pozemkov

Lokálne trhové podmienky sú veľmi dôležitým faktorom pri určovaní ceny nehnuteľnosti. Skúmajte ceny rovnakých alebo podobných pozemkov tomu vášmu, aby ste mali predstavu o reálnych cenách.

Prečo je správne určená cena tak veľmi dôležitá?

Cena určí váš úspech pri získavaní potenciálnych kupcov… 

Príliš vysoká cena pozemku je jednou z najväčších chýb, ktoré zvyknú ľudia robiť… a potom ich neskôr ľutujú!

Vysoká cena totiž odradí kupujúcich od toho, aby sa o vašu nehnuteľnosť čo i len zaujímali. To spôsobí, že predaj bude trvať oveľa dlhšie. Alebo sa váš pozemok nepredá vôbec, čo je ten horší prípad. Samozrejme pokým cenu neznížite.

Pri predaji pozemku si niekedy musíte vybrať aj medzi získaním najvyššej ceny a rýchlejším predajom. Najmä, ak potrebujete pozemok predať z finančných dôvodov!

Okrem vašej predajnej situácie si stanovenie ceny nehnuteľnosti vyžaduje aj pochopenie trhu s pôdou, ako celku… 

Prečo majú ľudia záujem o kúpu pozemkov v danej oblasti? A kto sú títo ľudia? 

Dobrý realitný maklér so znalosťou pozemkov vám môže s odpoveďami na tieto otázky výrazne pomôcť. 

Môžete si najať aj odhadcu, či znalca, ktorý nehnuteľnosť ohodnotí a navrhne vám primeranú cenu.

Alebo si urobte vlastný prieskum a cenu stanovte na základe cien porovnateľných nehnuteľností s tou vašou…

V tom prípade určíte hodnotu svojho pozemku tak, že sa pozriete na jeho možné využitie, ktoré môže byť komerčné alebo rezidenčné. Potom zvážite blízke projekty alebo stavby, ktoré by mohli ovplyvniť hodnotu pozemku. A nakoniec ho porovnajte s podobnými pozemkami v danej lokalite. 

Ale viac o tomto procese sa dozviete v našom ďalšom článku, ktorý sme pre vás pripravili na tému: Ako stanoviť hodnotu pozemku

Krok č.3 - Dokumenty a povolenia

K predaju pozemku musíte mať k dispozícií určitú dokumentáciu, bez ktorej sa nezaobídete. Správna dokumentácia je pre úspešný predaj nevyhnutná!

Bez nej totiž nebudete vedieť predaj vášho pozemku legálnym spôsobom zrealizovať. Chýbajúce dokumenty a povolenia vás tiež môžu dopredu upozorniť na možné komplikácie, ktorým by bolo pri predaji lepšie predísť. 

Prípravou a kontrolou dokumentov ohľadne vášho pozemku zistíte:

1.Čo vám chýba, 

2.A čo budete musieť ešte zistiť a zariadiť pre správnosť a kompletnosť všetkých potrebných údajov.

Medzi dokumenty a povolenia, ktoré budete potrebovať patria:

1.Prichystajte si doklady o vlastníctve

Uistite sa, že máte všetky dokumenty preukazujúce vaše vlastníctvo… 

Majte pripravený list vlastníctva alebo kúpno-predajnú zmluvu, či akúkoľvek inú zmluvu dokazujúcu, že sa jedná o váš majetok.

Príprava dokumentov pred predajom vám ušetrí stres a čas neskôr, keď by vás to malo prekvapiť a predaj spomaliť, či ho úplne zmariť. 

RADA: Ak chcete predávať pozemok so stavebným povoleným, budete musieť o tento dokument najprv požiadať na základe vyhotoveného stavebného projektu a ďalších náležitostí, ktoré a dozviete na stavebnom úrade mesta alebo obce, v ktorej pozemok predávate.
TIP: Pozemok zo stavebným povolením môže byť pre kupujúcich zaujímavejší, ale vyžaduje ďalšie extra vybavovanie pred samotným predajom. A to znamená ďalšie starosti a čas, či financie navyše.

2.Zistite, aký je územný plán a kde sú hranice pôdy

Zistite si, aké možnosti realizácií sú na vašom pozemku prípustné… 

To zistíte prostredníctvom Územno-plánovacej informácie, ktorú si môžete vyžiadať na stavebnom úrade v meste, mestskej časti alebo obci, v ktorej pozemok predávate. 

Tento dokument vám presne povie, čo sa na pozemku dá a čo nemôže realizovať.

Ak predávate pozemok, ktorý dlhšie ležal ľadom odporúčame vám ho geodeticky zamerať pomocou najnovšej technológie meraní metódou GPS. 

Tento úkon vám zabezpečí, aby ste vy aj nový majiteľ vedeli, aké sú skutočné hranice pozemku v teréne, t.j. aké územie spadá pod vaše, resp. jeho budúce vlastníctvo. 

Tento úkon vám ešte viac pomôže zdvihnúť hodnotu pozemku!

Tiež vám to pomôže zistiť, či sú existujúce ploty osadené správne alebo kam je poprípade potrebné osadiť nové.   

RADA: Na tento úkon si zavolajte na pomoc geodeta, ktorý vám pozemok zameria a na základe toho vyhotoví nový geometrický plán, ktorý bude oficiálnym dokumentom reálneho skutkového stavu pozemku v teréne.

Krok č.4 - Stretnite sa so susedmi

Predtým, než sa pustíte do propagácie vášho pozemku na predaj, vyskúšajte cielenú marketingovú stratégiu… 

Pri predaji domu by ste zvyčajne nešli za majiteľom susedného domu, aby ste zistili, či chce kúpiť váš dom, však? Ale pri predaji pozemku môže byť vlastník susednej nehnuteľnosti jednou z vašich najlepších príležitostí na nájdenie kupca.

Pokúste sa kontaktovať najbližších susedov. Možno bude jeden z nich chcieť odkúpiť váš pozemok a pridať ho k svojmu majetku. 

Kontaktovaniu susedov sa tak, či tak nevyhnete, pretože dobré mravy vravia, že susedia musia byť informovaný o tom, čo sa bude diať v ich susedstve. V tomto prípade predaj a zmena ich suseda. Takže môžete spojiť príjemné z užitočným. 

Pomôže vám to zachovať dobré vzťahy aj pre budúceho vlastníka, čo bude pre neho pridanou hodnotou k predaju. Alebo sa vám pošťastí a v susedovi nájdete svojho kupcu… 

Krok č.5 – Kvalitná prezentácia a efektívna propagácia

Prvý dojem z vášho pozemku bude pre záujemcov o jeho kúpu kľúčový… 

Profesionálna prezentácia a efektívna propagácia sú dva kľúčové prvky pre prilákanie potenciálnych kupcov. 

Urobte to takto:

1.Váš pozemok musí byť profesionálne nafotený

Fotografie by mali byť kvalitné a zobrazovať váš pozemok s rôznych uhlov. Aj snímky jeho okolia poskytujú lepšiu predstavu o tom, čo predávate. 

Pri lákaní potenciálnych kupcov použite atraktívne fotografie lokality, prírodných prvkov pozemku a výhľadu z vášho pozemku. Nezabudnite spomenúť aj kvalitu občianskej vybavenosti. Pomocou mapy potom zobrazte hranice vlastníctva a miesto, kde sa pozemok nachádza. 

Takto nafotený pozemok môžete dať do inzerátu na realitných portáloch a sociálnych médiách, ktoré majú najväčšie dosahy.

2.Napíšte skvelý predajný inzerát

K fotografiám je ešte potrebné pridať pútavý popis plný všetkých dostupných informáciách o pozemku, ktoré zvýraznia jeho pozitívne vlastnosti a potenciál.

Dostaňte ponuku vášho pozemku na predaj do povedomia tým najlepším možným spôsobom! Efektívna propagácia spolu s predajnou cenou je dôležitá, aby ste našli toho správneho kupca čo najskôr. 

Matematika je v tomto jasná… Čím viac ľudí sa dozvie o vašom pozemku, tým sa zvyšuje aj vaša šanca na rýchlejší predaj!

TIP: Na propagáciu použite niektoré z týchto inzertných portálov: nehnutelnosti.sk, reality.sk, topreality.sk, bazos.sk alebo sociálne siete Facebook, či jeho inzertnú sieť marketplace.
RADA NAD ZLATO: Ak by sa váš pozemok mohol stať obytnou alebo komerčnou nehnuteľnosťou, kontaktovanie miestnych a v oblasti známych investičných skupín, developerov, či menších staviteľov alebo investorov vás pravdepodobne spojí s potenciálnymi kupcami ešte oveľa skôr, akoby ste to robili cez inzertné kanály.

Krok č.6 – Zrealizujte stretnutia s potenciálnymi kupcami najlepšie ako viete

Keď sa na základe dobrej prezentácie a propagácie začnú ozývať prví záujemci, čakajú vás ešte osobné prehliadky vášho pozemku, ktoré budete musieť zvládnuť na výbornú…

Najlepšie bude, ak si vytvoríte harmonogram stretnutí a pokúsite sa byť čo najviac flexibilný. Zvýši to vaše šance na rýchlejšie uzatvorenie obchodu!

Záujemcovia, ktorí sa vám ozvú sa budú chcieť na živo presvedčiť o reálnom stave a potenciály pozemku. A tí ideálni, ktorých potrebujete to chcú to urobiť čo najskôr.

Na prehliadkach buďte potom pripravený zodpovedať každú jednu otázku, ktorú vám potenciálny kupujúci položia. Poskytnite im všetky potrebné informácie o pozemku aj lokalite, v ktorom sa nachádza.  

Na rozhovor s nimi si pripravte argumenty, prečo je váš pozemok hodnotný a ako sa líši od ostatných v ponuke. 

Spýtajte sa ich tiež na dôvod kúpy pozemku. To vás môže uistiť, či sú pre kúpu kvalifikovaný, alebo s nimi len strácate čas.

Komunikácia z vašej strany môže značne ovplyvniť konečné rozhodnutie záujemcu. Hlavné je komunikovať otvorene a úprimne. To každí ocení. 

Ale tiež musíte vystupovať profesionálne. Zaujmite každého, kto sa príde na váš pozemok pozrieť. Vytvorte príjemnú atmosféru prehliadky a bude sa vám ľahšie predávať. Toto všetko vám pomôže vzbudiť v potenciálnych kupcov väčší záujem…

Krok č.7 - Pristúpte k vyjednávaniu so záujemcami, ak to bude potrebné

Vyjednávanie s kupujúcimi, aby ste získali vyššiu cenu za svoj pozemok môže byť náročné, hlavne, ak ste to ešte nikdy predtým nerobili. To je ďalší dobrý dôvod, prečo zvážiť najatie si realitného makléra.  

Ak sa však rozhodnete predávať pozemok sami a budete rokovať s kupujúcim alebo realitným maklérom kupujúceho, budete musieť použiť určité taktiky vyjednávania, aby ste získali najlepšiu možnú cenu za svoj pozemok. 

V zásade ale prijmite takú ponuku, s ktorou budete spokojní. Ak dostanete ponuku a je to, čo očakávate alebo blízko toho čo chcete, môžete sa rozhodnúť ju prijať. 

Majte na pamäti, že prvá ponuka, ktorú dostanete je často tou najlepšou. Takže môže byť vhodné prijať skorú ponuku aj keď bude o niečo nižšia, ako vaša požadovaná cena za pozemok.

Krok č.8 – Vyhotovenie a podpisy zmlúv a zrealizujte prepis pozemku

Akonáhle vyjednáte cenu, ktorá vám aj kupujúcemu bude vyhovovať, musíte zabezpečiť, aby celý právny akt predaja a prevodu vlastníckeho práva, t.j. prepis pozemku na nového majiteľa, prebehol ako má!  

Najmite si preto realitného právnika, aby vám pripravil záverečné dokumenty k predaju. Najať si právnika, ktorý vám pomôže s procesom zmluvného uzatvorenia obchodu je múdrou voľbou pre akúkoľvek transakciu s nehnuteľnosťami. 

Pomôže vám zabezpečiť, aby bolo pri uzatvorení predaja všetko v poriadku. Bude vám k dispozícii aj na zodpovedanie všetkých právnych otázok, ktoré sa toho týkajú. Odborným okom za vás preskúma všetky dokumenty súvisiace s predajom pozemku a bude chrániť vaše záujmy počas celého procesu uzatvárania zmlúv s kupujúcim.

Všetky právne kroky sa totiž musia dodržať za presne stanovených podmienok!

Takže urobte nasledovné

Najprv pristúpte k vypracovaniu rezervačnej zmluvy. Na základe nej by vám mal kupujúci vyplatiť zálohovú platbu. Je to suma v percentuálne určenej výške, ktorá sa vypočíta z kúpnej ceny pozemku. Zvyčajne je to platba v hodnote 5%. 

Akonáhle bude medzi vami a kupujúcim podpísaná rezervačná zmluva, a kupujúci zloží na účet zálohu v zmluvne dohodnutej výške, môžete prejsť k vypracovaniu kúpno-predajnej zmluvy s návrhom na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

V spolupráci s advokátom zabezpečte, aby boli všetky zmluvy správne naformulované a zahŕňali všetky dôležité podmienky a dohody predaja. 

Akonáhle bude kúpno-predajná zmluva obsahovať všetky práva a povinnosti oboch zúčastnených strán predaja, prejdite ku jej podpisom. Predtým sa ale ešte raz uistite, že všetky dokumenty sú v poriadku tak, ako sa to vyžaduje v medziach zákonov. 

Tento právny akt by ste mali zrealizovať v prítomnosti autorizovaného advokáta alebo notára.

TIP: Požiadajte svoju rodinu, priateľov alebo svojho realitného makléra, aby vám odporučil dobrého realitného právnika alebo notára. Uistite sa, že si vyberiete niekoho, kto sa pravidelne zaoberá transakciami s nehnuteľnosťami. Najlepšie bude taký, ktorý sa zaoberá priamo pozemkovými záležitosťami a je špecialista na danú oblasť.
RADA: Financovanie predaja resp. zaistenie kúpnej ceny zo strany kupujúceho vám odporúčame zrealizovať pomocou vinkulačného účtu v banke alebo notárskou úschovou. Pričom notár je tou lepšou voľbou. Banky sú totiž súkromné spoločnosti a na rozdiel od notárskych úradov nie je riešenie možných problémov garantované štátom.

Krok č.9 – Prenos vlastníctva a ukončenie predaja

Po podpise všetkých zmlúv musíte už len zabezpečiť, aby celý ostatný proces prebehol v ľahkosti a bez problémov. O predaji je potrebné informovať príslušné inštitúcie… 

Na katastrálnom úrade mesta alebo obce, v ktorej pozemok predávate, je potrebné zrealizovať zmenu vlastníka v katastri nehnuteľností. Nezabudnite na tento úkon!

Nezabudnite tiež novému vlastníkovi poskytnúť všetky podstatné informácie o pozemku a odovzdať mu všetky dokumenty a doklady, ktoré sa jeho nového vlastníctva týkajú. 

O všetkých poplatkoch a výdavkoch nutných na predaj pozemku sa dočítate v našom článku: Kto platí poplatky pri predaji pozemku 

TIP: Formálne odovzdanie pozemku môžete urobiť aj formou preberacieho protokolu po zmene vlastníckeho práva v katastri, najmä, ak to bude uvedené v kúpnej zmluve. Sem môžete zahrnúť, čo všetko odovzdávate novému vlastníkovi týkajúce sa pozemku.

Využiť pomoc profesionálov v predaji nehnuteľností alebo predávať sám?

Pred začiatkom predaja vášho pozemku dôkladne zvážte jednu vec. Rozhodnite sa, či si pre predaj vášho pozemku radšej vybrať profesionálne zastúpenie, ako konať na vlastnú päsť a radšej využiť služby realitného agenta alebo kancelárie. 

Angažovanie odborníka v oblasti predaja nehnuteľností vám môže ušetriť čas a stres spojený s týmto významným životným obchodom.

Vyberte si však premyslene a dajte si na tom naozaj záležať!

Skutočný odborník na poli predaja pozemkov má schopnosť odhadnúť, akú stratégiu predaja je vhodné zvoliť a na základe toho vytvoriť detailný plán. 

Určiť, ako k trhu pristupovať a ako stanoviť vhodnú predajnú sumu si vyžaduje odbornosť a skúsenosti.

Agent vie zrealizovať všetko od A po Z! To zahŕňa najmä premyslenú prípravu, profesionálnu prezentáciu a efektívnu propagáciu následne spojenú s prehliadkami so záujemcami. 

Je tiež schopný vyhnúť sa možným problémom a komplikáciám tým, že im predíde. Takým spôsobom dotiahne predaj vášho pozemku úspešne do konca. 

Zvládanie zložitých aspektov predaja je výsadou profesionálov v predaji nehnuteľností!  Skratka, dobrý agent za vás vykoná všetko potrebné, čo by ste inak museli zariadiť vy a bolo spísané v tomto článku… 

Navyše bude tým, kto platí poplatky pri predaji pozemku za vás v rámci jeho provízie. To vám vie takisto veľmi pomôcť.

Kvalifikovaný odborník vie, ako dať svojej provízií vážnosť tým, že vás odbremení od všetkého v spojitosti s predajom a zaslúži si vašu dôveru. 

Avšak, ešte raz zdôrazňujeme, aby ste si vybrali dobre! Na úspešný predaj pozemku máte iba jednu možnosť. Zlý zástupca vás môže o túto šancu veľmi ľahko pripraviť.

Nezabudnite na toto...

Ako ste práve zistili, pri predaji pozemku je dôležitých mnoho faktorov, ktoré musíte brať v úvahu.

Správne načasovanie, premyslený plán a efektívna stratégia predaja vám môžu pomôcť k úspešnému predaju za viac peňazí, kratšiu dobu a bez zbytočných komplikácií. 

Myslite na to, že pri všetkom, čo budete v rámci predaja vášho pozemku realizovať treba postupovať premyslene a dbať na možné dôsledky. 

Každé zaváhanie a chyba vás môže vyjsť draho, predlžiť a skomplikovať vám cestu k dobrému výsledku!

Všetko musíte prispôsobiť vašej momentálnej situácií, vašim individuálnym potrebám aj okolnostiam, ktoré vám do procesu predaja budú zasahovať a ovplyvňovať ho. 

Konajte rozvážne a postupujte opatrne krok za krokom. Buďte opatrný a všetkému dajte čas. Iba tak zvládnete uskutočniť predaj ľahko a rýchlo. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *