Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Ako uskutočniť predaj časti pozemku? Postup ako na to (+tipy a rady)

Ako uskutočniť predaj časti pozemku? Postup ako na to (+tipy a rady)

field-clouds-sky-earth-46160-46160.jpg

Potrebujete zrealizovať predaj časti pozemku

V tom prípade ste na správnom mieste!

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko podstatné, čo potrebujete vedieť, aby ste vedeli, ako uskutočniť tento typ pozemkovej transakcie. 

Ako na to?

Predaj časti pozemku môže byť zložitým procesom, ak ste v pozícií vlastníka, ktorý s takýmto typom pozemkovej transakcie nemá predošlé skúsenosti. 

Tento proces je nadmieru komplexný a vyžaduje si dôkladnú prípravu a porozumenie právnym a finančným aspektom takéhoto typu predaja. 

V tomto článku preto nájdete niekoľko kľúčových tipov, ako efektívne predať časť pozemku.

Ako je najlepšie zrealizovať predaj časti pozemku?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Predaj časti pozemku môžete uskutočniť rôznymi spôsobmi. Preto sa v ďalších riadkoch pozrieme na to, aké máte možnosti a tiež, aké sú výhody, ale aj úskalia každého spôsobu.  

1.Predaj vlastníckeho podielu

Vlastnícky podiel môžete odpredať v prípade, ak nechcete mať s predajom časti pozemku starosti navyše. Avšak riskujete dodatočné komplikácie do budúcna, pretože delenie sa s niekým o majetok môže spôsobovať rôzne slovné aj právne roztržky. 

Navyše sa pri rozhodovaní o ďalšom využitý majetku budete musieť prispôsobovať niekomu inému. Preto aj kupujúci nemajú o odkup vlastníckeho podielu zväčša záujem a takýto predaj je veľmi náročné uskutočniť.

Ak vlastníte pozemok sami, teda v podiele 1/1, a chcete predať jeho časť formou vlastníckeho podielu, musíte ho najprv podielovo – právne rozdeliť. Až potom príslušný podiel, ktorý si zvolíte (napr. ½ alebo 1/12), môžete začať predávať.

2.Predaj územne oddelenej časti pozemku

Ak chcete odpredať časť pozemku, odporúčame vám to urobiť týmto spôsobom… Síce budete mať okolo predaja trošku viac starostí a vybavovania, alebo vyhnete sa možným komplikáciám do budúcna. A to je na nezaplatenie!

V tomto prípade však budete potrebovať služby geodeta. Geodet vám vie katastrálnym konaním oddeliť časť alebo časti pozemku vypracovaním a zaevidovaním nového geometrické plánu do katastra nehnuteľností. 

Vzniknuté parcely tak potom budete môcť bez problémov predať. Tým prejde vlastnícke právo výhradne na nového majiteľa a vy nebudete musieť z nikým iným časť pozemku zdieľať a ani sa o ňu deliť.

3.Predaj vlastníckeho podielu spoluvlastníkom

Ak ste v pozícií spoluvlastníka pozemku a chcete sa svojej časti zbaviť a odpredať ju, najlepšie bude, ak sa najprv spýtate ostatných spoluvlastníkov, či by vašu časť chceli odkúpiť. Prevod spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe je v mnohých prípadoch oveľa ľahšie, ako cudzej osobe.

Návrh na odkúpenie spoluvlastníckeho podielu síce môže mať nevýhodu v podobe výmeny názorov, a vyjednávania o cene v prípade ich prvotného nezáujmu, ale ak sa s nimi nakoniec dohodnete, ušetrí vám to kopec starostí z predajom. Len málokto neznámy by chcel zrealizovať výkup podielu nehnuteľnosti a zdieľať toto vlastníctvo spolu s neznámi spoluvlastníkmi. 

A v podobnom vyhranenom postavení môžu byť aj ostatný spoluvlastníci, pretože málokto by pristúpil na zdieľanie svojho majetku s niekým úplne cudzím.

4.Predaj vlastníckeho podielu susedom

Ďalšou možnosťou je odpredaj oddelenej časti pozemku, alebo jeho podielu susedom. Kúpa spoluvlastníckeho podielu vašimi susedmi by pre nich pripadala v úvahu, ak by mali záujem o zväčšenie svojho pozemku jeho ohradením plotom. Alebo v prípade druhej možnosti budú chcieť zväčšiť svoj vlastnícky nárok v danej lokalite. 

Nech už si vyberiete akúkoľvek z vyššie uvedených možností, je dôležité predaj časti pozemku zrealizovať podľa určitých zásad, aby ste predajom prešli hladko a rýchlo…

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako na to!

1.Prípravte sa na predaj a overte si právny stav pozemku

Pred začatím procesu predaja je nevyhnutné, aby ste si overili právny (skutkový stav) stav pozemku. V prvom rade to zahŕňa kontrolu vlastníckych (a spoluvlastníckych) práv.  

Skontrolujte si aj zostatok na prípadnej hypotéke a podmienky za jej predčasné splatenie alebo refinancovanie. 

Tiež si nezabudnite preklepnúť, či nemáte nejaké záväzky voči rôznym inštitúciám, alebo vás neprekvapia iné obmedzenia, ktoré by mohli ovplyvniť vašu možnosť uskutočniť predaj časti pozemku.

2.Stanovte cenu a rozsah predaja

Stanovenie správnej ceny za predávanú časť pozemku je kľúčové pre úspešný predaj. Cena je najdôležitejší propagačný artikel. 

Pri stanovovaní ceny je dôležité zohľadniť najmä lokálny trh s nehnuteľnosťami. Taktiež veľkosť časti pozemku a umiestnenie časti pozemku v oblasti, kde sa nachádza. Rovnako tak zhodnoťte aj jeho potenciálne využitie. 

3. Pripravte pozemku kvalitnú prezentáciu a propagáciu

Kvalitné fotografie a podrobný popis časti pozemku sú nevyhnutnou súčasťou prezentácie a propagácie predaja pozemku. Kvalitným prevedením týchto dvoch predajných záležitostí dosiahnete efektívne oslovenie potenciálnych záujemcov. Dobrá prezentácia a následne efektívna propagácia môže prilákať viac záujemcov a zvýšiť vaše šance na rýchly predaj.

4.Zohľadnite miestne predpisy a regulačné obmedzenie

Pri úkone, ako je predaj časti pozemku je ešte oveľa dôležitejšie poznať miestne stavebné predpisy a regulačné obmedzenia, ktoré môžu ovplyvniť možnosti budúceho využitia pozemku. Tieto faktory môžu mať významný vplyv na hodnotu pozemku a výrazne tak ovplyvniť záujem potenciálnych kupcov.

5.Zabezpečte si právnu ochranu

Pred podpisom rezervačných a predajných zmlúv na pozemok je vhodné zabezpečiť si právnu ochranu prostredníctvom realitného advokáta, alebo notára. Tento krok vám pomôže minimalizovať riziká spojené s predajom nehnuteľnosti a zabezpečí, že všetky právne formality budú dodržané.

6.Buďte v jednaniach flexibilný a otvorený

Pri vyjednávaní s potenciálnymi kupcami (ale aj potrebnými inštitúciami) je dôležité, aby ste boli flexibilní a otvorení pre rôzne možnosti a ponuky. Pri vašom predaji bude možno potrebné vyjednať rôzne podmienky predaja, ako napríklad, kúpna cena a jej financovanie.

7.Dodržte „správny“ právny postup pri prepise časti pozemku na nového vlastníka

Po dosiahnutí dohody s kupcom je dôležité dodržiavať všetky právne postupy pri prepise vlastníctva. Tento proces zahŕňa podpis kúpnej zmluvy, prevod vlastníckych práv a zaplatenie príslušných poplatkov a daní.

Nezabudnite, že predaj časti pozemku môže byť oveľa náročnejší, ako predaj pozemku v jednom kuse. Ale ak sa dôkladne pripravíte a zvolíte správny postup pre váš predajný prípad, môžete dosiahnuť úspech a optimalizovať tak hodnotu svojho majetku. 

Práve preto vám dodržiavanie právnych noriem a najmä konzultácia s odborníkmi môže výrazne uľahčiť tento proces a minimalizovať riziká spojené s predajom.

Dúfame, že vám predchádzajúce riadky priniesli všetky potrebné informácie, aby ste vedeli ako uskutočniť tento typ pozemkovej transakcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *