Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Kedy môžem predať pozemok? Kľúčové faktory a rady, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa!

Kedy môžem predať pozemok? Kľúčové faktory a rady, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa!

pexels-photo-440731-440731.jpg

Pýtate sa sami seba otázku „Kedy môžem predať pozemok?“

V tom prípade ste na správnom mieste!

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko potrebné, aby ste sa vedeli rozhodnúť správne…

Kedy je ten správny čas na predaj pozemku?

Predaj pozemku je veľmi dôležité rozhodnutie. Preto ho často sprevádza nekonečné rozmýšľanie a rôzne úvahy. 

Bez ohľadu na to, či ste pozemok zdedili, vlastníte investičnú parcelu alebo nevyužitú pôdu (napríklad lúku, ornú pôdu alebo lesný, či iný pozemok), správne načasovanie predaja môže mať veľký vplyv na konečný výsledok jeho predaja.

Ale je naozaj možné si povedať, kedy je na predaj pozemku ten „najsprávnejší čas“?

Ako sa hovorí v našej brandži, najlepší čas na predať nehnuteľnosti bol včera. No a druhý najlepší čas je dneska. 

A to mnohé vysvetľuje. Čítajte ďalej a dozviete sa prečo…

Tak, ako to teda je?

Pri úvahe nad predajom pozemku je potrebné uvedomiť si, že správny čas nie je v podstate NIKDY!

Ceny pozemkov sa neustále hýbu hore dole. Niekedy rapídne klesnú a potom zas stúpajú… Niekedy do ich vývoja ráznym spôsobom zasiahnu rôzne iné faktory, ktoré hodnotu pozemku do veľkej miery ovplyvnia.

Toto sú niektoré z nich:

1.Zmena územného plánu mesta, či obce, kde sa pozemok nachádza

2.Preklasifikovanie parciel pozemkov v danom území

3.Okolité stavebné a realizačné projekty (a mnohé iné) 

Je dôležité poznamenať, že tieto faktory sú často dvojsečnou zbraňou. Hodnotu vášho pozemku môžu zvýšiť, ale aj znížiť a tým váš pozemok zatraktívniť, ale aj znevýhodniť…

Určite ste už aj vy počuli o rôznych situáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť… Stačí si len spomenúť!

O všetkom sa ale podrobnejšie dozviete v nasledujúcich riadkoch…

Tam nájdete pohľad na niekoľko kľúčových faktorov, aby ste si dokázali odpovedať na otázku: „Kedy môžem predať pozemok“. V tomto článku tiež získate cenných tipov, ktoré vám pomôžu získať ten správny nadhľad. 

Iný pohľad na vaše úvahy vám potom uľahčí rozhodovanie sa. Na základe toho si budete schopný určiť ten „správny čas“ na predaj vášho pozemku.

1.Aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý treba zvážiť, ak rozmýšľate na predajom pozemku je aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami. 

Pozorne si odsledujte ceny pozemkov vo vašej oblasti a zhodnoťte, či je dopyt po pozemkoch vo vašej lokalite vysoký alebo nízky. 

Predaj pozemku vo fáze vyššieho dopytu môže zvyšovať vaše šance na získanie čo najlepšej ceny a rýchly proces predaja. Naopak nízky dopyt vaše šance na rýchly predaj a dobrú cenu znižuje.

TIP: Rýchlosť predaja dokážete vykompenzovať napríklad nižšou sumou za predaj pozemku, ako je jeho trhová hodnota.

2. Situácia na hypotekárnom a finančnom trhu.

Situácia na hypotekárnom trhu môže hodnotu vášho majetku ovplyvniť dvoma spôsobmi… 

Keď úrokové sadzby stúpnu a/alebo sa podmienky v bankách sprísňujú, hodnota vášho pozemku môže poklesnúť. To však nemusí byť pravidlom, pretože pozemky sú veľmi špecifický artikel. Do cenotvorby pozemku môžu vtedy zasahovať aj iné faktory, ktoré jeho cene nedovolia spadnúť. Alebo ju dokonca navýšia.

Druhým prípadom je, keď úrokové sadzby klesajú a/alebo podmienky bánk sa zvoľňujú. Peniaze sa vtedy stávajú dostupnejšími a cena vášho pozemku sa môže navyšovať. Avšak platí aj to, že cena v tejto situácií nemusí nutne stúpnuť a ani sa udržať na hodnote, ako dovtedy. Aj v tomto prípade tu ešte rozhodujú aj iné faktory.  

Situácia na hypotekárnom a finančnom trhu je veľmi ovplyvňovaná situáciou na realitnom trhu. Neustále sa mení. Vyvíja vo veľmi dlhých horizontoch. Preto spoľahnúť sa na ňu, nie je najlepším rozhodnutím. Tieto dva atribúty nie sú najrozumnejšími na rozhodnutie sa o odpredaji pozemku. Preto je potrebné ísť a pátrať ešte ďalej.

POZOR! Situácia na oboch trhoch sa môže zmeniť dokonca aj zo dňa na deň a prípadný predaj výrazne ovplyvniť. Hlavne, ak sa situácia nebude vyvíjať priaznivo.

3.Zmeny v zákonoch a reguláciách

Zmeny v územnom pláne mesta alebo nové environmentálne predpisy môžu mať významný vplyv na hodnotu vášho pozemku. A preto vaše rozmýšľanie o predaji môžu ovplyvniť viac, ako predošlé dva faktory. 

Je dôležité dozvedieť sa, či sa takéto zmeny chystajú alebo sú už v procese účinnosti a podľa toho sa zariadiť. Zvážte, ako by mohli ovplyvniť možnosti vášho predaja a najmä cenu, za ktorú môžete pozemok predať.

Takéto zmeny môžu totiž nenávratne (v dlhodobom horizonte) zmeniť vašu schopnosť pozemok predať. Najmä z pohľadu finančného ohodnotenia.

Pre lepšiu predstavu pár príkladov z praxe:

+Preklasifikovanie pozemkov z ornej pôdy na záhrady alebo pozemky vhodné pre bytovú, či rádovú zástavbu domov môže hodnotu pozemku rapídne navýšiť.

-Rozsiahla bytová výstavba alebo vybudovanie komerčnej infraštruktúry v okolí vášho pozemku môže jeho hodnotu skôr znížiť pre čulí stavebný ruch v prvej fáze a zvýšení hluk a pohyb v budúcnosti.

+Možné využitie vášho pozemku na výstavbu rodinného domu alebo rekreačného objektu môže jeho hodnotu zvýšiť.

-Štátny záujem a následne vyvlastňovanie pozemkov pre potreby vybudovania akejkoľvek občianskej alebo dopravnej vybavenosti môže hodnotu vášho majetku stlačiť na minimum.

+Územie spadajúce do oblasti obzvlášť využiteľnej pre podporu cestovného ruchu a turizmu môže hodnotu vášho pozemku navýšiť, ak nie je v záujme vyvlastňovania štátom.

-Zákaz akejkoľvek stavebnej, či rekreačnej realizácie na vašom pozemku môže hodnotu vášho aktíva znížiť.

-Narastajúca hrozba ekologickej katastrofy alebo pretrvávajúce hrozby znehodnotenia majetku na pozemkoch v lokalite, v ktorej sa nachádza môžu hodnotu toho vášho rapídne znížiť.

Skúste získať informácie o tom, čo sa chystá, alebo sa už deje v oblasti, kde vlastníte pozemok. Skúste sa rozhodnúť podľa rád a príkladov z predošlých riadkov.

4.Potenciál a účel využitia pozemku je nadmieru dôležitý...

Zhodnoťte účel vášho pozemku a jeho potenciál pre budúce využitie…

Ak má váš pozemok dobrú strategickú polohu alebo je vhodný na výstavbu, môže byť vhodné ešte počkať, kým jeho cena trocha stúpne a získať tak lepšiu príležitosť na predaj. 

Môže sa vám ale aj ľahko stať, že tú správnu príležitosť premeškáte. Musíte si dobre premyslieť, či chcete momentálny zisk vymeniť za risk vyššieho zisku v budúcnosti. 

Ak však očakávate pokles hodnoty pozemku v dôsledku plánovanej výstavby v okolí, predaj by mohol byť rozumným krokom IHNEĎ.

Potenciál využitia pozemku určuje aj jeho tvar, t.j. dĺžka a šírka. Niekde to môže dokonca byť aj nadmorská výška. Ale dnes už platí fakt, že stavebné a realizačné projekty majú nekonečno možností. Dajú sa teda uskutočniť takmer na akomkoľvek type pozemku.

5.Rozhoduje sezóna?

Ak už netrpezlivo plánujete, že začnete z predajom svojho pozemku čo najskôr, musíte si stanoviť realistický časový plán. 

Počasie je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré zohrávajú úlohu v tom, ako rýchlo sa pozemok predá. Tradične je na realitnom trhu najlepší čas na predaj od februára do konca júna, a potom od polovice septembra do konca novembra.

Je dôležité pochopiť aj fakt, že každé ročné obdobie, v ktorom sa rozhodnete začať z predajom, ovplyvní samotný predajný proces a tiež ponuky, ktoré od kupcov na kúpu vášho pozemku dostanete. 

Jar a skoršie leto sú obľúbenými obdobiami na predaj pozemkov aj nehnuteľností všeobecne. Úspech sa ale neobmedzuje iba na tieto dve ročné obdobia. Jesenná a zimná sezóna môže byť pre vás tiež ideálnym časom na nájdenie kupcov, keď predávate pozemok.

Dnešní kupujúci nehnuteľností nakupujú na internete po celý rok, takže predstava, že kupujúci v zime nenakupujú pozemky je už zastaraná. Časy sa zmenili. 

Presvedčenie, že ľudia nekupujú pozemky na jeseň a v zime je čiastočne odvodené od toho, ako obchod s nehnuteľnosťami fungoval pred érou internetu.

Správne načasovanie predaja vám môže výrazne ovplyvniť kvalitu a množstvo ponúk, ktoré dostanete. Uvádzanie pozemkov na predaj má v každom ročnom období svoje výhody aj nevýhody.

Zhodnotenie, aké sú výhody a nevýhody predaja v rôznych ročných obdobiach vám môže pomôcť určiť si optimálny čas na zaradenie vašej nehnuteľnosti do ponuky, t.j. na pozemkový trh.

Zima

Výhoda

Vo všeobecnosti je v zimných mesiacoch menšia konkurencia medzi ponukami pozemkov na predaj. Toto obdobie preto môže byť pre vás na predaj pôdy skvelou dobou. 

S menším počtom možností na výber nemajú kupujúci toľko príležitostí, aby boli pri kúpe vyberaví. To môže dať vašej nehnuteľnosti príležitosť vyniknúť.

Ak sa napríklad váš pozemok nachádza v oblasti, ktorá je obľúbená pre zimné aktivity, ako je lyžovanie, zima je skvelý čas na to, aby ste svoj pozemok naplno predviedli! Kupujúci môžu vidieť krásu vašej nehnuteľnosti pokrytú snehom, vďaka čomu si ľahšie predstavia svoju vysnívanú zimnú chatu.

Hoci November a December bývajú na realitnom trhu pomalšie, kupujúci pozemkov majú iné potreby a motivácie, ako kupujúci domov, či bytov. Ak počas tejto sezóny začnete predávať svoj pozemok, možno vám neunikne nejaký dovolenkár, ktorý na svojom notebooku, smartfóne alebo tablete práve hľadá svoju nehnuteľnosť.

TIP: Mnohí kupujúci túžia uskutočniť nákup pred novým rokom, čo môže viesť k lepším ponukám z ich strany. Navyše za viac peňazí.

Nevýhoda

V závislosti od toho, kde sa nachádza váš pozemok, môže byť pre zvýraznenie fyzických aspektov vášho majetku ťažké, ak je pokrytý snehom alebo ťažko dostupný. 

Chladné počasie a drsné zimné podmienky môžu niektorých kupujúcich od obhliadky vašej nehnuteľnosti odradiť.  

Pri zadávaní ponuky pozemku na predaj v zime je dôležité, aby vaša ponuka obsahovala fotografie nehnuteľnosti z každého ročného obdobia (ak máte k dispozícií), aby potenciálny kupujúci získali ucelený obraz o tom, čo očakávať od jeho kúpy.

Navyše, keď je zimná dovolenková sezóna v plnom prúde, potenciálni kupci sa môžu viac sústrediť na rodinu, oslavy a sviatky, ako na nákup nehnuteľnosti. 

POZOR! Vzhľadom na to, že zima je na nákup pôdy pomerne nezvyčajná, kupujúci môžu byť viac naklonení pokúsiť sa vyjednať aj nižšie ceny.

Jar

Výhody

Keď sa zimný sneh začne topiť a príroda začína opäť ožívať, mnohí kupujúci s nadšením začínajú hľadať nové nehnuteľnosti. 

Teplejšie počasie ľuďom uľahčuje predstavu, ako si v lete užívajú svoj nový pozemok. To sa môže premietnuť do zvýšeného záujmu o ich kúpu. 

Dopyt po pôde, ako taký, má tendenciu rásť v jarných mesiacoch od februára, čo vedie aj k vyšším ponukám od motivovaných kupcov.

Nevýhody

Keď sa zima skončí a príroda kvitne, pozemky sa začínajú predávať vo väčšom množstve, takže kupujúci si môže zrazu vybrať z viacerých možností. 

Kupujúci si budú môcť počas tejto sezóny prehliadať stovky záznamov, ktoré sú veľmi podobné tým vašim. 

Leto

Výhoda

Skoršie leto je vrcholom sezóny predaja nehnuteľností a pôdy všeobecne. S teplejším počasím a dlhšími dňami majú potenciálni kupci viac času na prehliadku pozemkov a rozhodovanie sa o ich kúpe. 

Vo všeobecnosti túžia kupujúci po novom vlastníctve v čo najkratšom horizonte, aby si mohli užiť pozemok, kým počasie bude spolupracovať.

Nevýhoda

Rovnako ako na jar, zvýšená konkurencia ponúk počas leta vám môže sťažiť príležitosť rýchleho procesu predaja vášho pozemku. 

Uvádzanie pozemkov na predaj v letných mesiacoch si vyžaduje viac úsilia. Najmä, pokiaľ ide o ich cenotvorbu. 

Predražený pozemok na veľmi konkurenčnom trhu môže potenciálnych kupcov odradiť. O tom sa ale viac dočítate v našom článku, ktorý by ste nemali prehliadnuť na tému: Ako stanoviť cenu pozemku

Jeseň

Výhoda

Podobne, ako jar, je aj jeseň prechodným obdobím, ktoré môže byť výborným obdobím na predaj pôdy. 

Keď listy menia farby a počasie sa ochladzuje, potenciálni kupci môžu vidieť krásu a potenciál vašej nehnuteľnosti z úplne iného pohľadu, ako v ostatných ročných obdobiach. 

Konkurencia iných ponúk takisto klesá, čo predstavuje príležitosť, aby váš pozemok vyčnieval z radu. Zrejme tak budete disponovať väčšou vyjednávacou silou, pretože na trhu vtedy býva o niečo menej dostupných možností na kúpu pozemku.

Nevýhoda

Rovnako, ako v zime, dopyt po pôde klesá, takže predaj v tejto sezóne je o niečo náročnejší. Jeseň však môže byť pokojnejším obdobím na trhu s nehnuteľnosťami. To pre vás môže znamenať menšiu konkurenciu a viac príležitostí, aby vaša nehnuteľnosť vynikla.

Jar a leto vs. Jeseň a zima

Jarné a letné obdobie privádza na trh značný počet predajcov. Vďaka tomuto faktoru poháňa trh zdravá konkurencia. Leto prichádza so zvýšenými úrovňami ponúk pozemkov, čo vedie k silnej konkurencii medzi kupujúcimi a predávajúcimi. 

Tu je ďalší potenciálny dôvod, prečo predať svoj pozemok na jar alebo v lete…. 

Developerské spoločnosti hľadajú pozemky na výstavbu svojich vytúžených budov a budúci majitelia domov si začínajú hľadať svoj vysnívaný pozemok. Stavebné firmy tak majú dostatok času na to, aby kúpený pozemok vygruntovali a pripravili do nasledujúcej jari na predaj.  

Najlepšie je zdržať sa predaja pozemku v decembri a januári. Podľa realitných prieskumov tieto mesiace znamenajú nízku mieru predaja pozemkov a domov. V priemere 16% pokles je zaznamenávaný aj pri predaji pôdy v auguste a na začiatku septembra. 

Začať cez víkend, či týždeň?

Po analýze, ktorá doba v týždni je vhodná na uverejnenie informácií o predaji pozemku je správny čas pred víkendom alebo v piatok večer. Víkendy sú hlavne voľný čas, ktorý umožňuje kupujúcemu preskúmať dostatok pozemkov.

6. Vaše finančné potreby a plány

Ak príde na vaše osobné finančné potreby a plány, nepodľahnite. Nedovoľte, aby predčasné závery a tlak okolností ovplyvnili vaše rozhodnutie o predaji pozemku. 

Ak napríklad potrebujete rýchlo získať hotovosť, predaj pozemku by mohol byť nevyhnutný. Na druhej strane, ak si chcete zrealizovať svoje finančné plány plnohodnotne, nič neuponáhľajte a všetko si dobre naplánujte. To vám umožní počkať, napríklad na lepšiu ponuku a maximalizovať tak zisk z predaja pozemku, aby ste z neho mali čo najväčší úžitok. 

Nezabudnite na toto...

Pred predajom musíte mať vyriešené aj záležitosti ohľadne situácie vášho prípadného predaja. Chcete predaj pozemku realizovať sami, ale nie ste jediným spoluvlastníkom? Dali ste už návrh na odkúpenie spoluvlastníckeho podielu? Čo robiť, ak spoluvlastník nechce predať podiel? A oplatí sa vám to vôbec takto riešiť?

Ovládate predaj pozemku, postup krok za krokom, aby ste nikde v procese nepochybili? Realizujete iba predaj časti pozemku? Už viete kto platí poplatky pri predaji pozemku a kto má aké povinnosti? 

Nechajte si poradiť a získajte profesionálny názor

Ak si stále neviete poradiť v tom „kedy môžem predať pozemok“, alebo si netrúfate urobiť rozhodnutie sami, neváhajte vyhľadať odbornú radu od realitného makléra, právneho experta alebo odborníka na územné plánovanie. 

Títo profesionáli vám môžu poskytnúť dôležité informácie a ďalšie rady. Spolu viete nájsť perspektívu, ktorá vám pomôže pri rozhodovaní sa o predaji vášho pozemku, pretože správny čas na predaj pozemku závisí, ako už viete od mnohých faktorov. 

Na všetkom, vrátane trhovej situácie, zákonov a regulácií, účele a potenciály pozemku, vašich finančných potrieb a profesionálneho názoru záleží. Dôkladne zvážte všetky tieto faktory a neváhajte vyhľadať odbornú radu, aby ste urobili správne rozhodnutie.

 

Tak a sme takmer na konci tohto článku….

Dúfame, že informácie z predchádzajúcich riadkov vám poskytli dostatok inšpirácie a vy si bude vedieť na predaj svojho pozemku vybrať ten správny čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *