Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Kto platí poplatok za vklad do katastra? Otázka zodpovedaná…

Kto platí poplatok za vklad do katastra? Otázka zodpovedaná…

pexels-photo-259251-259251.jpg

Potrebujete poznať odpoveď na otázku: „Kto platí poplatok za vklad do katastra“?

V tom prípade ste tu správne!

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, než vklad do katastra zrealizujete.

Čo je poplatok za vklad do katastra nehnuteľností a prečo je potrebný?

Kataster je úrad, ktorý eviduje a monitoruje vlastníctvo, práva a záväzky týkajúce sa nehnuteľností v určitom území. Poplatok za vklad do katastra je poplatok, ktorý sa platí pri zmene vlastníka nehnuteľnosti alebo tiež pri aktualizácii informácií o nehnuteľnosti v katastrálnom registri. 

Tento poplatok je potrebný na financovanie správy katastra, jeho správne fungovanie a na zabezpečenie právnej istoty vlastníctva nehnuteľností. Zároveň ide o súčasť procesu registrácie nehnuteľností a zabezpečuje, že údaje v katastri sú spoľahlivé a aktuálne.

Kto teda platí ten poplatok?

Uhradiť poplatok za vklad do katastra je povinnosťou osôb alebo subjektov (firiem, či podnikov), ktorí podávajú nové návrhy na zápis vlastníctva nehnuteľnosti alebo menia existujúce zápisy v katastrálnom registri. 

Poplatok za vklad sa môže hradiť rôznymi spôsobmi a pri rôznych transakciách s nehnuteľnosťami sa táto povinnosť môže vzťahovať na rozdielne strany predaja, či kúpy nehnuteľnosti…

Medzi hlavné skupiny ľudí a subjektov, ktorí sú povinní platiť tento poplatok, patria:

1.Vlastníci nehnuteľností

Osoby alebo subjekty, ktoré sú vlastníkmi nehnuteľnosti (napríklad domov, bytov a pozemkov), sú povinné zaplatiť poplatok za vklad do katastra. Táto povinnosť im vzniká, keď po prvýkrát registrujú svoju nehnuteľnosť alebo menia existujúci zápis v katastri. Napríklad pri zmene vlastníctva alebo iných práv na nového majiteľa resp. kupujúceho.

2.Kupujúci a predávajúci nehnuteľnosti

Pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti sa môžu obe strany dohodnúť, že uhradia poplatok za vklad do katastra spolu. V niektorých prípadoch môže byť táto povinnosť zahrnutá v kúpnej cene nehnuteľnosti, alebo môže byť dohodnutá v zmluve medzi kupujúcim a predávajúcim.

3.Prenajímateľ a nájomca

Ak sa menia nájomné práva alebo záväzky spojené s nájomnou zmluvou, môže byť potrebné aktualizovať informácie v katastri. V takom prípade môže byť prenajímateľ alebo nájomca, či obidvaja spoločne povinný zaplatiť poplatok za vklad do katastra. Napríklad, ak súkromná osoba prenajíma ornú pôdu družstvu.

4.Stavebníci alebo developeri

Pri výstavbe nových budov alebo pri rozvoji (napríklad rekonštrukcie) už existujúcich stavieb, môžu byť stavebníci alebo developeri povinní zaplatiť poplatok za vklad do katastra na základe nových návrhov alebo zmien v katastri.

Koľko stojí poplatok za vklad do katastra?

Zaplatenie tohto poplatku môžete zrealizovať štyrmi spôsobmi. A jeho výška závisí od toho, aký si zvolíte.

Tu sú:

1.Návrh na začatie konania o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností v lehote 30 dní vás bude stáť sumu 66 EUR.

2.Návrh na začatie konania o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností v lehote 15 dní, čiže zrýchlené konanie vás bude stáť 266 EUR. 

3.Ak sa rozhodnete pre možnosť podať návrh na začatie konania o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností elektronicky v lehote 30 dní, vyjde vás to 33EUR. A navyše nebudete musieť nikam fyzicky ísť, ani nikde čakať, kým prídete na radu. Všetko viete zrealizovať z pohodlia domova. Elektronicky vklad na kataster je dnes už ľahšia možnosť, ako si túto povinnosť splniť. 

4.To isté platí aj pre podanie návrhu na začatie konania o povolení vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností podaný elektronicky v lehote 15 dní, čiže opäť zrýchlene. Táto možnosť vás bude stáť 133 EUR. 

Kde kúpiť kolok na kataster, a ako je možné úhradu zrealizovať?

Ak rozmýšľate nad tým, ako zaplatiť poplatok za vklad do katastra, v prvom a druhom prípade môžete úhradu kolku zrealizovať v koľkomate na katastrálnom úrade kartou alebo v hotovosti.

Pri elektronickej forme podaja samozrejme nemáte inú možnosť, ako vklad uhradiť kartou. Ak u vás hrá rolu aj tento faktor zvážte, ktorý spôsob si vyberiete.

Ešte pred záverom tohto článku by sme vás chceli upozorniť na to, aká je lehota na podanie návrhu na vklad do katastra…

Zo zákona máte povinnosť podať návrh do 30 dní od podpisu príslušných zmlúv, na ktorých sa mení vlastník nehnuteľnosti… V prípade, že je realizovaný zrýchlený vklad do katastra, lehota sa nemení.

Zákon však rovnako informuje, že by ste mali vklad do katastra zrealizovať najlepšie v deň podpisov príslušných zmlúv, kde sa mení vlastník, resp. vznikol nový majiteľ.

Vie niekto uhradiť poplatok za vklad za vás?

Ak sa pri niektorej z transakcií rozhodnete spolupracovať z realitnou kanceláriou, táto povinnosť prechádza na tohto sprostredkovateľa, ak si to s ním dohodnete v sprostredkovateľskej zmluve. 

Dnes by už ale každá realitná kancelária mala túto službu garantovať v rámci svojej spravodlivej provízie za sprostredkovanie predaja, alebo kúpy. 

A sme takmer na konci tohto článku..

Dúfame, že vám informácie z predchádzajúcich riadkov pomôžu, ak budete musieť zrealizovať vklad do katastra nehnuteľnosti.

Čaká vás transakcia na realitnom trhu? Využite našu pomoc, a dohodnite si s nami nezáväznú strategickú konzultáciu, pri ktorej spolu vymyslíme stratégiu a plán na základe vašich individuálnych potrieb a situácie ohľadne tohto obchodu.

Kapacity máme obmedzené, preto konajte rýchlo. Kliknite sem a rezervujte si v našom kalendári termín, čím skôr!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *